logo

Witam na Holiq.pl

Ta strona powstała z miłości do zdrowia i zdrowego odżywiania. Jeśli pragniesz schudnąć, odzyskać zdrowie i zmienić swoje nawyki żywieniowe - jesteś w dobrym miejscu. Chętnie pomogę Ci osiągnąć założony cel. Możesz skontaktować się ze mną poprzez formularz kontaktowy lub pod numerem telefonu: 500 19 33 19.

Magda Matuszewska - 500 19 33 19

Góra

Jaka dieta jest najzdrowsza?

Jaka dieta jest najzdrowsza?

Wege, paleo, surowa, a może jeszcze jakaś inna? Moja odpowiedź ZAWSZE jest taka sama. Najlepsza dieta to ta INDYWIDUALNIE dobrana. To samo tyczy się ziół.

Chociaż 2 osoby mogą mieć podobne objawy, np. biegunka, bóle brzucha, to podłoże tych objawów może być różne. Może wynikać zarówno z nadmiaru zimna, jak i gorąca.

Dlatego właśnie każda dieta ma i zwolenników, i przeciwników. Ponieważ jednym pomaga, a innym nie, lub wręcz szkodzi.

Dlatego tak ważne jest dobierać dietę (a także zioła, suplementy, etc.) indywidualnie do swojej konstytucji, zapotrzebowań swojego organizmu.

Weźmy dla przykładu kaszę jaglaną. Przez niektórych wręcz wielbiona, jest bohaterką niejednej książki. Inni uważają, że w ogóle nie powinniśmy jej jeść. Skąd te rozbieżności? Z uogólniania.

Mówiąc w skrócie kasza jaglana ma właściwości osuszające, wyciągające wilgoć z organizmu. Dla osób z suchą konstytucją, które mają skłonność do zaparć wynikających właśnie z suchości, może nie być to najkorzystniejszy wybór. Jednak dla osób, które mają dużo wilgoci w organizmie, np. spożywają sporo nabiału, który daje wilgoć, kasza jaglana będzie wspaniałym osuszaczem, który wesprze pracę Śledziony w usuwaniu tej wilgoci.

To taki krótki przykład o tym jak jeden produkt może być pomocny i szkodliwy jednocześnie – w zależności od tego, kto go spożywa. Ta sama dotyczy np. ziół, które też różnią się od siebie termiką, kierunkiem działania i wieloma innymi czynnikami. To, że ogólnie jest przyjęte, że dane zioło jest np. na ból brzucha, nie oznacza jeszcze, że jest akurat na Twój rodzaj bólu brzucha 

Dlatego zachęcam każdego do poznawania własnego organizmu, samoobserwacji – jeśli nauczysz się rozpoznawać własną konstytucję, własne potrzeby, łatwiej będzie Ci dobierać dla siebie odpowiednią dietę oraz filtrować wszelkie informacje przez pryzmat znajomości siebie

No Comments

Post a Comment