logo

Witam na Holiq.pl

Ta strona powstała z miłości do zdrowia i zdrowego odżywiania. Jeśli pragniesz schudnąć, odzyskać zdrowie i zmienić swoje nawyki żywieniowe - jesteś w dobrym miejscu. Chętnie pomogę Ci osiągnąć założony cel. Możesz skontaktować się ze mną poprzez formularz kontaktowy lub pod numerem telefonu: 500 19 33 19.

Magda Matuszewska - 500 19 33 19

Góra

Mleko sojowe – czy jest zdrowe?

Mleko sojowe – czy jest zdrowe?

Dziś chciałam Wam napisać parę słów o mleku sojowym – najpopularniejszym zamienniku mleka krowiego.

Czy jest zdrowe – to jak zwykle, zależy dla kogo.

Rosnąca popularność na eliminację nabiału, a przynajmniej mleka pasteryzowanego z codziennej diety utworzyła lukę na rynku. Lukę tę ochoczo wypełniły napoje sojowe. Teraz mamy tych napojów znacznie więcej do wyboru, możemy wybierać spośród „mlek” owsianych, migdałowych, ryżowych, z orzechów laskowych i wielu innych. Jednak i tak najbardziej popularnym jest mleko sojowe.

Nie jest to do końca dobry wybór. Soja jest obecnie jednym z najczęściej modyfikowanych genetycznie zbóż na świecie. Jeśli więc wasze mleko nie jest certyfikowane ekologicznie, niemal na pewno pochodzi od soi transgenicznej.

Pomijając modyfikacje genetyczne, soja jest ziarnem o zimnej naturze (wg TCM). Jest zimniejsza od mleka ryżowe (które ma termikę chłodną) czy owsianego (o termice neutralnej). Ze względu na zawartość fitoestrogenów (substancji imitujących ludzki estrogen) błędem jest wysoki udział mleka sojowego w diecie dzieci i mężczyzn. Pamiętajcie, że chodzi o przesadę. Jeśli masz nietolerancję laktozy, a w kawiarni, w której akurat jesteś mają do wyboru tylko mleko krowie lub sojowe, nie ma jeszcze powodów do paniki. Jednak codzienny udział mleka sojowego w diecie tych dwóch grup osób raczej nie będzie korzystny.

Na mleku sojowym mogą skorzystać natomiast kobiety w trakcie menopauzy. Izoflawony sojowe mogą w pewnym stopniu redukować ryzyko wystąpienia raka piersi, a wg TCM, chłodząca natura yin mleka sojowego jest bardzo przydatna właśnie w czasie menopauzy, która charakteryzuje się m.in. uderzeniami gorąca czy występowaniem spontanicznych potów (objawy niedoboru yin).

Share

No Comments

Post a Comment